EN
مشاوره و سلامت

یکی از نیازهای اساسی انسان برای زندگی موفقیت آمیز برخورداری از آرامش روانی و امنیت خاطر در زمینه های تربیتی، روانی و اجتماعی است. هدف اصلی راهنمایی و مشاوره تسهیل رشد شخصی و روانی فرد، به سمت یک بلوغ اجتماعی و تعالی بخشیدن آن است. عوامل متعددی وجود دارد که انسانها را در ابعاد شخصی،خانوادگی، تحصیلی، شغلی و ارتباطات بین فردی به سوی مسائل و مشکلات عدیده ای سوق می دهد مشاوره پاسخگوی سه موقعیت اساسی است: 1- پیشگیری از مشکلات و بیماریهای روانی و اجتماعی2- درمان و بهبود مشکلات روانشناختی3- بالا بردن شناخت خویشتن و باور‌استعدادها و توانمندی‌ها.

 

اهداف

مرکز مشاوره و خدمات بهداشت روانی مرکزی است که در قالب سطوح سه گانه پیشگیری ، قادر به انجام خدماتی از قبیل ارائه راهنمائی و مشاوره در زمینه های اجتماعی ، اخلاقی ، تربیتی ، روانی ، رفتاری ، تحصیلی ، شغلی ،پیش از ازدواج ، خانواده و ... می باشد.

در این راستا مرکز مشاوره و خدمات بهداشت روانی دانشگاه  بعنوان یکی از واحدهای حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه اهداف زیر را دنبال می نماید.

1-تلاش در جهت کمک به دانشجویان در شناخت بهتر استعدادها، رغبت ها، ارزشها، نگرشهای حاکم بر جامعه و بکارگیری این قابلیتها در تعالی فردی و اجتماعی

2-کمک به سازگاری مؤثر با محیط جدید تحصیلی، آشناسازی دانشجویان با فرصتهای مناسب محیطی و درک تجارب خویش در سازگاری با واقعیتهای موجود.

3-کمک به حل مشکلات تحصیلی، خانوادگی، رفتاری، عاطفی، روانی و ایجاد زمینه هایی به منظور اعتلای علمی- اخلاقی دانشجویان و سعی در رفع موانع موجود در جهت رسیدن به اهدا

4-کمک به دانشجو در تصمیم گیری آگاهانه و حسن انتخاب در زمینه های مختلف

  • کمک به مراجعان در خودشناسی و خوداصلاحی نظیر: شناخت استعدادها، توانایی ها، رغبت ها، ارزش ها و نگرش ها
  • کمک به مراجعان برای کسب اطلاعات لازم درباره موقعیت های گوناگون زندگی نظیر: انتخاب رشته تحصیلی، شناخت مشاغل، همسریابی، همسرگزینی و همسرداری و...
  • کمک به مراجعان در برنامه ریزی و حل مسایل زندگی و گسترش سازگاری و انعطاف پذیری هرچه بیشتر
  • کمک به مراجعان در ابراز احساسات و عواطف و کنترل هیجانات 
  • کمک به پیشگیری از بروز و ظهور مشکلاتی که می تواند سرمنشاء اختلالات یا مشکلات عاطفی، رفتاری و اجتماعی شود

 

5-تلاش در جهت پیشگیری از بروز و شیوع مسائل و مشکلات (روانی-رفتاری-تربیتی و عاطفی) دانشجویان به منظور ارتقاء سطح بهداشت روانی، فردی و اجتماعی آنان و ارتقاء سطح بهداشت روانی به فضای عمومی دانشگاه.

6-تحقیق درباره مسائل و مشکلات دانشجویان دانشگاه برای شناخت عوامل آسیب زا، مانند اجرای طرح پایش غربال گری جسمی و روانی نو دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه

7-مشاوره با دانشجویان در جهت کمک به پیشرفت تحصیلی، بهبود در روابط اجتماعی و سازگاری مؤثر با محیط.

برگزاری کارگاهها و سخنرانیها برای دانشجویان و کارکنان با هدف ارتقاء بهداشت روان دانشجویان و دانشگاهیان 8-

 

گفتگو از قدیم الایام درمان بخش بوده ، به زبان آوردن مثل تمیز کردن دودکش خانه دل آدم است، آنچه در قالب مفاهیمی مثل اضطراب، افسردگی ، وسواس، ترس های اجتماعی، پرخاشگری، قهر و... می شناسیم گاهی به علت سد شدن انرژی درونی ماست و خدمات بهداشت روانی (مشاوره و رواندرمانی) مسیر تخصصی برای کمک به افراد است تا این مشکلات را بشناسند و با آنها مواجه شوند. به نقل از مولی علی (ع) که « بهترین پشتیبان مشاوره و مشورت گرفتن است » چرا که با این دنیای پر هیاهو و متنوع و متکثر ممکن است ما در هر حوزه ای به مشارکت نگاه و فکر دیگران به موضوعات خودمان نیاز داشته باشیم.

مرکز مشاوره محلی امن برای درد دل و گفتگویی است که از نظر شما راز به حساب می آید ما معتقد و مقید به رازداری و حفظ اصل محرمانه بودن حرفهای مراجعینمان هستیم. ما این اطمینان را می دهیم که هرکس دردی دارد دوایی هم دارد و دردهای روان انسان را نمی توان پیش هرکسی ابراز کرد، روانشناس و مشاور فردی است که در این زمینه تخصص نظری و تجربه عملی چندین ساله دارد، هدف مشاوره کمک به فرد برای افزایش توانایی و مواجه شدن، کاهش و حل مشکلات او است.  

 

ما محرمان خلوت انسیم غم مخور                       با آشنا سخن آشنا بگو

 ***

تلفن 66483606

داخلی 129

***

سرپرست مرکز مشاوره سرکار خانم دکتر سیف پزشک معتمد دانشگاه

روانشناس: سرکار خانم طاهری کارشناسی ارشد روانشناسی خانواده درمانی

***

آدرس اینستا: moshavershad20

فایل ها

 پیام مشاور شماره 229- خود مراقبتی و دیگر مراقبتی، مسئولیت فردی و اجتماعی - بهمن 1399       

  

ماهنامه خشت اول - انتخاب همسر و ازدواج - اسفند 1399   

  

گاهنامه الکترونیکی سلامت و روان    

دفتر مركزي: واحد تهران

آدرس : تهران . خیابان انقلاب . ابتدای خیابان وصال شیرازی . خیابان شهید رضا نایبی . پلاک 21

موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی ارشاد دماوند

  • شماره تماس : 7-66483602-021
  • شماره فکس : 66483608-021
  • کد پستی : 1416834311
  • ایمیل دانشگاه: info-er@e-damavandihe.ac.ir

طراحی سایت پافکو